غار قوری قلعه روانسر

خانه به دوش – غار قوری قلعه کرمانشاه همان غار ۶۵ میلیون ساله ایرانی است که توانسته به خاطر قدمت و بزرگی‌اش در راس غارهای آبی تاریخی خاورمیانه قرار گیرد. این غار در روزگاران دور محل زندگی شکارچیان عصر سنگ بود و آثار باستانی زیادی از دل آن کشف شده است. با اینکه قدمت غار قوری قلعه یا قوری قلا به ۶۵ میلیون سال می‌رسد ولی تنها چند دهه از شناسایی این غار می‌گذرد. برای اینکه این شاهکار هنری و تاریخی را ببینید باید خرید بلیط هواپیما کرمانشاه را در برنامه تعطیلات خود قرار دهید.

قوری قلعه روانسر

چرا بازدید از غار قوری قلعه پیشنهاد می‌شود؟

• غار قوری قلعه یکی از بزرگ ترین غارهای آبی خاورمیانه به شمار می‌رود.
• این غار به عنوان یکی از میراث طبیعی کشور ثبت شده است.
• در تالار بتهوون غار قوری قلعه می‌توانید با قندیل های آن آهنگ بنوازید.

موقعیت مکانی غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در فاصله ۸۷ کیلومتری استان کرمانشاه و ۲۵ کیلومتری شهرستان پاوه و در کنار جاده روانسر به پاوه واقع شده است. کوهی که غار قوری قلعه را در دل خود جای داده با نام کوه شاهو شناخته می‌شود و آب این غار روستای قوری قلعه را سیراب می‌کند. اطراف غاز نیز با طبیعت بکر دره ای زیبا احاطه شده که زیبایی آن منطقه را دو چندان کرده و با سوژه های عکاسی فراوانی همراه کرده است.

تاریخچه غار قوری قلعه

غاز قوری قلا در سال های ۱۳۳۶، ۴۵ و سال ۶۲ توسط ۳ گروه غارشناس آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی شناسایی شد. این غارشناسان تنها ۴۵۰ متر از عمق این غار عظیم را کشف کرده بودند ولی در سال ۱۳۶۸ گروهی از غارنوردان کرمانشاهی تا عمق ۳۱۴۰ متری غار را شناسایی کردند و در اواسط دهه هفتاد عملیات ساخت و ساز غار شروع شد تا برای بازدید عموم راه اندازی شود. این پروژه در سال ۱۳۷۸ به پایان رسید و غار بزرگ آبی آماده میزبانی از مردم شد.

قوری قلعه روانسر

مشخصات غار

داخل غار همیشه سرد و خنک است و معمولا دمای آن به ۱۱ درجه می‌رسد. حالا شاید برایتان سوال باشد که چطور این غار یکی از بزرگ ترین غارهای آبی آسیا محسوب می‌شود، چون طول غار قوری قلعه به ۱۲ کیلومتر می‌رسد. حتی حوضچه هایی که داخل این غار وجود دارند به اندازه ۱۴ متر هستند. غار قوری قلعه متشکل از تالارهای مختلفی است که با نام های متفاوتی شناخته می‌شوند.

در غار قوری قلعه از چه چیزهایی می‌توان بازدید کرد؟

اول از همه منظره های چشم گیر کوه ها و پوشش جنگلی آن منطقه و دره زیبایش گردشگران را به وجد می‌آورد. این منطقه مملو از درختان انجیر کوهی، بلوط، بادام وحشی و آلبالو بوده و ممکن است گاهی حیواناتی همچون روباه و خرگوش نیز جلوی راهتان سبز شوند.
از ورودی غار که بگذرید و مسیرهای پیچ در پیچ را پشت سر بگذارید به اولین محوطه وسیع غار قوری قلعه می‌رسید؛ جایی که به خاطر شکل و شمایل یکی از قندیل هایش و شباهت آن به حضرت مریم (ع) با نام تالار مریم شناخته می‌شود. بعد از این تالار به تالار کوهان شتر می‌رسید.
در ادامه وارد تونل آبی برزخ می‌شوید که شما را به سمت زیباترین حوضچه غار هدایت می‌کند. ساختار اعجاب انگیز این حوضچه و قندیل های گوش فیلی بزرگش در عمق ۱۰۰۰ متری غار و در تالار بلور یا بتهوون قرار دارد.
به عمق ۱۵۰۰ متری که رسیدید، سنگ های شفاف و کریستالی سفید رنگ و براقی را می‌بینید که ممکن است رد پایتان روی آن ها بماند، اینجا تالار عروس است. از بخش های دیدنی دیگر این غار می‌توان به آبشارهای ۱۰ تا ۱۴ متری آن اشاره کرد که در عمق ۲۷۰۰ متری قرار دارند و قرار گرفتن آن ها در دل غار به خودی خود همه را به حیرت وا می‌دارد.
ضمنا این غار محل زندگی گونه نادری از خفاش ها با نام «خفاش گوش موشی» و همچنین «سمندر خال زرد» است.

قوری قلعه روانسر

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از غار قوری قلعه چه قدر است؟

برای دیدن این شگفتی هر گردشگری با سن ۳ سال به بالا باید مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کند تا وارد غار شود. اگر امکان بازدید از همه تالارهای غار وجود داشته باشد و بعد از تالار مریم مانعی قرار نداده باشند باید دست کم ۱ ساعت را به بازدید از غار اختصاص دهید. برای رفاه حال گردشگران امکاناتی مثل سرویس بهداشتی و رستوران نیز در این منطقه وجود دارد.

فصل مناسب برای بازدید از غار قوری قلعه چه زمانی است؟

همانطور که گفته شد، هوای داخل غار بسیار خنک بوده و بهترین جا برای فرار از گرمای بیرون است. از طرفی در ماه های بهاری و تابستانی طبیعت آن منطقه به اوج زیبایی خود می‌رسند. پس بلیط هواپیما خود را برای بازه زمانی بهار تا آخر تابستان رزرو کنید.

چگونه به غار قوری قلعه برویم؟

برای رفتن به غار قوری قلعه باید مسیر کرمانشاه به پاوه را در پیش گرفت و بعد از عبور از شهر روانسر با دنبال کردن تابلوهای روستای قوری قلعه مسیر خود را ادامه دهید، بعد این که به روستا رسیدید باید حدود ۴ کیلومتر دیگر جلوتر بروید تا به ورودی این جاذبه برسید.

از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟

تفرجگاه باغ بهشت شمشیر:‌ ۲۰ کیلومتر
منطقه گردشگری میگوره: ۲۲ کیلومتر
گور دخمه روانسر: ۳۰ کیلومتر
بازار مرزی جوانرود: ۳۰ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی غار قوری قلعه برای اقامت وجود دارند؟

اقامتگاه بوم گردی پاوه:‌ ۲۲.۴ کیلومتر
هتل ارم: ۲۹.۶ کیلومتر
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به غار قوری قلعه هستند؟

رستوران دانیال: ۳۰۰ متر
سفره خانه سنتی ئه شکه وت: ۳۰۰ متر
کبابی کوهستان: ۱۵ کیلومتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *