آیا خودارضایی عوارضی دارد؟

خودارضایی زمانی است که فرد دستگاه تناسلی خود را برای لذت جنسی تحریک می کند که ممکن است منجر به ارگاسم شود یا نباشد. افسانه های زیادی در مورد عوارض خودارضایی وجود دارد، اما اکثر آنها نادرست هستند.
سامی ویژن/گتی ایماژ

خود ارضائی و لذت جنسی

خانه به دوش – خودارضایی در میان مردان و زنان در هر سنی رایج است و نقش منبع مطمئنی در رشد جنسی سالم دارد.

تحقیقات نشان داده است که در بین نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ ساله در ایالات متحده، حدود ۷۴ درصد از مردان و ۴۸ درصد از زنان، خودارضایی می کنند.

در میان افراد مسن، تقریباً ۶۳ درصد از مردان و ۳۲ درصد از زنان بین ۵۷ تا ۶۴ سال خودارضایی می کنند.

افراد به دلایل زیادی خودارضایی می کنند. اینها شامل لذت، لذت، سرگرمی و رهایی از تنش است. برخی افراد به تنهایی خودارضایی می کنند، در حالی که برخی دیگر با شریک زندگی خودارضایی می کنند.

این مقاله به عوارض جانبی احتمالی خودارضایی می پردازد و حقایق را از داستان های داستانی در مورد افسانه های خودارضایی دسته بندی می کند. همچنین برخی از مزایای سلامتی خودارضایی را مشخص می کند.
افسانه های خودارضایی

افسانه های زیادی در مورد خودارضایی وجود دارد. اگرچه بسیاری از این موارد چندین بار از بین رفته اند، به نظر می رسد بارها و بارها دوباره ظاهر می شوند.

بیشتر ادعاها در مورد خودارضایی توسط علم پشتیبانی نمی شود. اغلب هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد خودارضایی باعث ایجاد هر یک از اثرات نامطلوب پیشنهادی می شود. خودارضایی باعث نمی شود:

کوری
کف دست های مودار
ناتوانی در مراحل بعدی زندگی
اختلال در نعوظ
کوچک شدن آلت تناسلی
انحنای آلت تناسلی
تعداد کم اسپرم
ناباروری
بیماری روانی
ضعف جسمانی

برخی از زوج ها نگران هستند که اگر یکی از آنها خودارضایی کند، رابطه آنها رضایت بخش نیست. این نیز یک افسانه است.

بیشتر مردان و زنان در زمانی که در یک رابطه یا ازدواج هستند به خودارضایی ادامه می دهند یا به تنهایی یا با هم، و بسیاری آن را بخشی لذت بخش از رابطه خود می دانند.

یک مطالعه نشان داد که زنانی که خودارضایی می‌کنند، ازدواج‌های شادتری نسبت به زنانی که خودارضایی نمی‌کنند، داشته‌اند.
عوارض خودارضایی

خودارضایی بی ضرر است. برخی از افراد اگر بیش از حد زبر باشند، ممکن است دچار چروک یا حساس شدن پوست شوند، اما معمولاً در عرض چند روز بهبود می‌یابد.

اگر مردان به طور مکرر در مدت زمان کوتاهی خودارضایی کنند، ممکن است تورم جزئی آلت تناسلی به نام ادم را تجربه کنند. این تورم معمولاً ظرف چند روز از بین می رود.

سایر عوارض جانبی بالقوه عبارتند از:
احساس گناه

برخی از افرادی که نگران هستند که خودارضایی با باورهای مذهبی، معنوی یا فرهنگی آنها در تضاد باشد، ممکن است احساس گناه داشته باشند. با این حال، خودارضایی غیر اخلاقی و نادرست نیست و لذت بردن از خود شرم آور نیست.

بحث در مورد احساس گناه با یک دوست، متخصص مراقبت های بهداشتی، یا درمانگر متخصص در سلامت جنسی ممکن است به فرد کمک کند تا احساس گناه یا شرم را که با خودارضایی مرتبط است، از بین ببرد.
کاهش حساسیت جنسی

اگر مردان یک روش خودارضایی تهاجمی داشته باشند که شامل گرفتن بیش از حد سفت آلت تناسلی خود می شود، می توانند کاهش حس را تجربه کنند. یک مرد می تواند این مشکل را در طول زمان با تغییر تکنیک حل کند.

تحریک تقویت شده، مانند استفاده از ویبراتور، ممکن است برانگیختگی و عملکرد کلی جنسی را در مردان و زنان افزایش دهد.

زنانی که از ویبراتور استفاده می کنند، عملکرد جنسی و روانکاری بهبود یافته را گزارش کرده اند، در حالی که مردان بهبود عملکرد نعوظ را تجربه کرده اند.
سرطان پروستات

هیئت منصفه در مورد اینکه آیا خودارضایی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد یا کاهش می دهد. محققان قبل از رسیدن به نتیجه باید مطالعات بیشتری را انجام دهند.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ نشان داد که مردانی که در طول دهه ۲۰ زندگی خود بیش از ۵ بار در هفته انزال می‌کردند نسبت به افرادی که کمتر انزال می‌کردند، یک سوم کمتر در معرض ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات بودند.

محققان حدس می زنند که کاهش خطر به این دلیل است که انزال مکرر ممکن است از تجمع عوامل ایجاد کننده سرطان در غده پروستات جلوگیری کند.

ارتباط مشابهی بین انزال مکرر و کاهش خطر سرطان پروستات در مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ کشف شد. محققان دریافتند مردانی که ۲۱ بار در ماه یا بیشتر انزال می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهند.

در مقابل، مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۸ نشان داد که فعالیت جنسی مکرر در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی مردان، خطر ابتلا به سرطان پروستات را در او افزایش می‌دهد، به خصوص اگر او به طور منظم خودارضایی کند.
مختل کردن زندگی روزمره

در موارد نادر، برخی از افراد ممکن است بیش از آنچه می خواهند خودارضایی کنند، که ممکن است:

باعث از دست دادن کار، مدرسه یا رویدادهای مهم اجتماعی شود
عملکرد روزانه فرد را مختل کند
بر مسئولیت ها و روابط آنها تأثیر می گذارد
به عنوان یک فرار از مسائل مربوط به رابطه یا جایگزینی برای تجربیات واقعی زندگی می کنند

کسی که فکر می‌کند ممکن است تحت تأثیر عملکرد خودارضایی قرار بگیرد، باید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کند.

ممکن است یک پزشک یا مشاور صحبت کنید

درمان برای تعیین راه هایی که می توانند رفتار جنسی خود را مدیریت کنند.

مشاوره با یک درمانگر جنسی نیز ممکن است به راهکارهای مقابله با خودارضایی بیش از حد کمک کند. برای یافتن یک درمانگر جنسی محلی، یک فرد می تواند به انجمن مربیان، مشاوران و درمانگران جنسی آمریکا (AASECT) مراجعه کند.
فواید خودارضایی برای سلامتی

خودارضایی فواید زیادی برای سلامت جسمی و روانی دارد.

مطالعات اندکی به طور خاص بر روی فواید خودارضایی تمرکز می کنند، اما تحقیقات نشان می دهد که تحریک جنسی، از جمله تحریک از طریق خودارضایی، می تواند:

کاهش استرس
تنش را رها کنید
افزایش کیفیت خواب
افزایش تمرکز
خلق و خو را بالا ببرد
تسکین دردهای قاعدگی
تسکین درد
بهبود جنسیت

خودارضایی همچنین به عنوان یک استراتژی برای بهبود سلامت جنسی از طریق ارتقای صمیمیت، کشف لذت از خود، تمایلات و نیازها، کاهش بارداری ناخواسته و جلوگیری از عفونت های مقاربتی (STIs) و انتقال HIV شناخته شده است.

افرادی که ترجیح می دهند از رابطه جنسی خودداری کنند یا در حال حاضر شریک جنسی ندارند ممکن است به عنوان یک خروجی جنسی خودارضایی کنند.

خودارضایی همچنین فوایدی برای سلامت جنسی به ویژه برای زنان مسن دارد، مانند خشکی کمتر واژن و کاهش درد در حین رابطه جنسی.
بردن

برخی از افراد ممکن است هنگام صحبت در مورد خودارضایی احساس خجالت، گناه یا شرم کنند. اما خودارضایی طبیعی، سالم است و چیزی نیست که بتوان در آن احساس گناه کرد.

خودارضایی منجر به نابینایی یا ایجاد مشکلات جسمی و روانی نخواهد شد. در بسیاری از موارد، خودارضایی فواید سلامتی بیشتری نسبت به عوارض جانبی دارد.

خودارضایی معمولاً تنها زمانی مشکل ساز می شود که در زندگی روزمره و روابط با دوستان، خانواده، همکاران و شرکای عاشقانه تداخل ایجاد کند.

در این شرایط، صحبت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی، به ویژه یک درمانگر جنسی، ممکن است مفید باشد.

آخرین بررسی پزشکی در ۲۳ ژانویه ۲۰۲۰

سلامت روان پروستات / سرطان پروستات سلامت جنسی / STDs

 

Check Also

شاد زندگی کردن

شش توصیه برای داشتن یک ازدواج شادتر

خانه به دوش -شش توصیه تخصصی برای داشتن یک ازدواج شادتر وجود دارد که ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *