همه چیز در مورد خونریزی در دوران بارداری

خانه به دوش – خونریزی در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه اول شایع است و معمولاً دلیلی برای هشدار نیست. اما از آنجایی که خونریزی گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از یک مورد جدی باشد، مهم است که علل احتمالی آن را بدانید و برای اطمینان از سلامت خود و کودکتان توسط پزشک معاینه شوید.

خونریزی در دوران بارداری

خونریزی در سه ماهه اول بارداری
حدود ۲۰ درصد از زنان در ۱۲ هفته اول بارداری مقداری خونریزی دارند. علل احتمالی خونریزی سه ماهه اول عبارتند از:

خونریزی لانه گزینی ممکن است در ۶ تا ۱۲ روز اول پس از باردار شدن، لکه بینی طبیعی را تجربه کنید زیرا تخمک بارور شده خود را در دیواره رحم لانه گزینی می کند. برخی از زنان متوجه نمی شوند که باردار هستند زیرا این خونریزی را با یک دوره خفیف اشتباه می گیرند. معمولا خونریزی بسیار کم است و از چند ساعت تا چند روز طول می کشد.

سقط جنین. از آنجایی که سقط جنین در ۱۲ هفته اول بارداری شایع است، یکی از بزرگترین نگرانی های خونریزی سه ماهه اول بارداری است. با این حال، خونریزی سه ماهه اول لزوماً به این معنی نیست که شما سقط کرده اید یا سقط خواهید کرد. در واقع، اگر ضربان قلب در سونوگرافی مشاهده شود، بیش از ۹۰ درصد از زنانی که خونریزی واژینال در سه ماهه اول بارداری را تجربه می کنند، سقط جنین نخواهند کرد.

سایر علائم سقط جنین، گرفتگی شدید در قسمت پایین شکم و بافتی است که از واژن عبور می کند.

حاملگی خارج رحمی. در حاملگی خارج رحمی، جنین بارور شده در خارج از رحم، معمولاً در لوله فالوپ، لانه گزینی می کند. اگر جنین به رشد خود ادامه دهد، می‌تواند باعث ترکیدن لوله فالوپ شود که می‌تواند جان مادر را تهدید کند. اگرچه حاملگی خارج از رحم به طور بالقوه خطرناک است، اما تنها در حدود ۲ درصد از بارداری ها رخ می دهد.

سایر علائم حاملگی خارج رحمی، گرفتگی یا درد شدید در قسمت پایین شکم و سبکی سر است.

حاملگی مولار (که به آن بیماری تروفوبلاستیک حاملگی نیز گفته می شود). این یک وضعیت بسیار نادر است که در آن بافت غیر طبیعی به جای نوزاد در داخل رحم رشد می کند. در موارد نادر، بافت سرطانی است و می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

سایر علائم بارداری مولار تهوع و استفراغ شدید و بزرگ شدن سریع رحم است.

علل اضافی خونریزی در اوایل بارداری عبارتند از:

تغییرات دهانه رحم در دوران بارداری، خون اضافی به دهانه رحم جریان می یابد. مقاربت یا تست پاپ که باعث تماس با دهانه رحم می شود، می تواند باعث خونریزی شود. این نوع خونریزی جای نگرانی ندارد.
عفونت. هر گونه عفونت دهانه رحم، واژن یا عفونت های مقاربتی (مانند کلامیدیا، سوزاک یا تبخال) می تواند باعث خونریزی در سه ماهه اول شود.
مربوط:
علائم هیپوتونیا (سندرم فلاپی نوزاد)

خونریزی در سه ماهه دوم و سوم
خونریزی غیرطبیعی در اواخر بارداری ممکن است جدی‌تر باشد زیرا می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل در مادر یا نوزاد باشد. اگر در سه ماهه دوم یا سوم بارداری خود دچار خونریزی شدید، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

علل احتمالی خونریزی در اواخر بارداری عبارتند از:

جفت سرراهی. این وضعیت زمانی رخ می دهد که جفت در پایین رحم قرار می گیرد و تا حدی یا به طور کامل دهانه کانال زایمان را می پوشاند. جفت سرراهی در اواخر سه ماهه سوم بسیار نادر است و از هر ۲۰۰ بارداری تنها در یک مورد اتفاق می افتد. خونریزی جفت سرراهی، که می تواند بدون درد باشد، یک اورژانس است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

جدا شدن جفت. در حدود ۱ درصد از بارداری ها، جفت قبل یا در حین زایمان از دیواره رحم جدا می شود و خون بین جفت و رحم جمع می شود. جدا شدن جفت می تواند برای مادر و نوزاد بسیار خطرناک باشد.

سایر علائم و نشانه‌های جداشدگی جفت، درد شکم، لخته‌های واژن، رحم حساس و کمردرد است.

پارگی رحم. در موارد نادر، جای زخم ناشی از سزارین قبلی می‌تواند در دوران بارداری باز شود. پارگی رحم می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به سزارین اورژانسی دارد.

از دیگر علائم پارگی رحم، درد و حساسیت در ناحیه شکم است.

واسا پرویا. در این وضعیت بسیار نادر، رگ‌های خونی نوزاد در حال رشد در بند ناف یا جفت از دهانه کانال زایمان عبور می‌کنند. وازا سرراهی می‌تواند برای نوزاد بسیار خطرناک باشد، زیرا رگ‌های خونی ممکن است پاره شوند و باعث خونریزی شدید نوزاد و از دست دادن اکسیژن شوند.

سایر علائم وازا سرراهی عبارتند از ضربان قلب غیر طبیعی جنین و خونریزی بیش از حد.

زایمان زودرس خونریزی واژینال در اواخر بارداری ممکن است فقط نشانه ای از آماده شدن بدن شما برای زایمان باشد. چند روز یا چند هفته قبل از شروع زایمان، پلاک مخاطی که دهانه رحم را می‌پوشاند از واژن خارج می‌شود و معمولاً مقدار کمی خون در آن وجود دارد (این به عنوان “نمایش خونی” شناخته می‌شود). اگر خونریزی و علائم زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری شروع شد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است زایمان زودرس داشته باشید.

سایر علائم زایمان زودرس شامل انقباضات، ترشحات واژن، فشار شکم و درد در ناحیه کمر است.

علل اضافی خونریزی در اواخر بارداری عبارتند از:

آسیب به دهانه رحم یا واژن
پولیپ
سرطان

مربوط:
الکل چگونه روی جنین در حال رشد تأثیر می گذارد

اگر خونریزی غیرطبیعی در دوران بارداری دارید چه باید کرد؟
از آنجا که خونریزی واژینال در هر سه ماهه می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد، با پزشک خود تماس بگیرید. یک پد بپوشید تا بتوانید میزان خونریزی خود را پیگیری کنید و نوع خون (به عنوان مثال صورتی، قهوه ای یا قرمز؛ صاف یا پر از لخته) را ثبت کنید. هر بافتی که از واژن می گذرد را برای آزمایش نزد پزشک ببرید. در حالی که هنوز خونریزی دارید از تامپون استفاده نکنید و رابطه جنسی نداشته باشید.

ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا جایی که می توانید استراحت کنید و از ورزش و مسافرت خودداری کنید.

باید انتظار داشته باشید که یک سونوگرافی دریافت کنید تا مشخص شود علت اصلی خونریزی شما چیست. سونوگرافی واژینال و شکم اغلب با هم به عنوان بخشی از ارزیابی کامل انجام می شود.

اگر هر یک از علائم زیر را دارید که می تواند نشانه سقط جنین یا سایر مشکلات جدی باشد، فوراً به اورژانس بروید یا با ۹۱۱ تماس بگیرید:

درد شدید یا گرفتگی شدید در پایین شکم
خونریزی شدید، با یا بدون درد
ترشحات از واژن که حاوی بافت است
سرگیجه یا غش
تب بیش از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت یا بیشتر و/یا لرز

 

 

Check Also

زناشوئی

زناشویی موفق؛ اصول و راهکارهایی برای رابطه‌ای پایدار

آیا می‌خواهید زندگی زناشویی موفقی داشته باشید؟ دنیای روابط پایدار را با این اصول و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *