محاسبه سن بارداری

خانه به دوش – محاسباتی که توسط زنان باردار در مورد زمان پایان بارداری آنها انجام می‌شه، محاسبات بارداری یا محاسبه سن بارداری نامیده می‌شه. محاسبه سن بارداری با در نظر گرفتن تاریخ آخرین قاعدگی انجام خواهد شد. زمان تولد با اضافه کردن ۲۸۰ روز (۴۰ هفته) از اولین روز آخرین قاعدگی تعیین می‌شه. اما نباید فراموش کرد که این محاسبه سن بارداری تاریخ دقیقی ارائه نمی‌ده. زایمان ممکنه یک هفته دیرتر یا زودتر اتفاق بیفته. هنگام تهیه جدول محاسبه سن بارداری، دوره قاعدگی ۲۸ روز در نظر گرفته می‌شه. اگر چرخه قاعدگی نامنظم باشه، این پیش بینی‌ها دقیق نیستن. اگر قاعدگی نامنظم دارین یا مطمئن نیستین آخرین بار چه زمانی قاعدگی داشتین، بهتره منتظر نتیجه سونوگرافی باشین. پس از معاینه اولتراسوند، پزشک به شما اطلاع می‌ده که چند هفته باردار هستین.

سن بارداری

چگونه سن بارداری رو محاسبه کنیم؟

محاسبه سن بارداری با دانستن دقیق آخرین تاریخ قاعدگی مادر باردار محاسبه می‌شه. با   شمارش ۲۸۰ روز (۴۰ هفته) از آخرین قاعدگی می‌تونین محاسبه سن بارداری رو انجام بدین. هر زن باردار برای محاسبه سن بارداری باید تاریخ آخرین قاعدگی خود رو بدونه.

محاسبه هفته به هفته حاملگی

هفته بارداری به دو بخش تقسیم می‌شه: هفته تخمک گذاری و هفته بارداری. محاسبه هفته بارداری بر اساس هفته اول قاعدگی قبلی که ۲ هفته قبل از بارداری اتفاق افتاده، انجام می‌شه. پزشکان معمولا از این هفته به عنوان پایه‌ای برای ارزیابی بارداری استفاده می‌کنن. اولین روز آخرین قاعدگی، شروع دوره بارداری در نظر گرفته می‌شه. برای اطمینان بیشتر، محاسبه سن بارداری به صورت هفته به هفته بر اساس آخرین دوره قاعدگی انجام می‌شه. وقتی آخرین تاریخ قاعدگی از زمان فعلی کم و نتیجه بر ۷ تقسیم بشه، به هفته بارداری می‌رسین.

محاسبه ماه به ماه حاملگی

بارداری به طور متوسط ​​۱۰ ماه طول می‌کشد. با محاسبه هر ماه به عنوان ۲۸ روز، دوره کامل بارداری معادل ۲۸۰ روزه. پروسه بارداری شامل ۳ دوره سه ماهه است. محاسبه سن بارداری ماهانه بر اساس آخرین دوره قاعدگی شما محاسبه می‌شه.

چگونه می‌توان سن حاملگی رو بر اساس روز قاعدگی محاسبه کرد؟

تأخیر در دوره قاعدگی یکی از عوامل موثر بر وضعیت بارداریه. وقتی دوره قاعدگی برای مدت معینی به تعویق می‌افته، خانم‌ها از خود می‌پرسن که آیا باردار هستن یا نه. زنانی که می‌خوان از این سردرگمی‌خلاص بشن از روش‌های محاسبه سن بارداری استفاده می‌کنن. در چنین حالتی، مطمئن‌ترین روش اینه که مادر باردار این محاسبه رو از اولین روز آخرین قاعدگی خودش محاسبه کنه. از آنجایی که تاریخ بارداری به طور دقیق مشخص نیست، محاسبه از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می‌شه، نه آخرین روز قاعدگی. این روش همچنین برای فهمیدن چند سن جنین استفاده می‌شه.

حاملگی

چگونه می‌توان حاملگی رو بر اساس تاریخ مقاربت محاسبه کرد؟

با وجود اینکه بسیاری از مادران باردار فکر می‌کنن بارداری از تاریخ نزدیکی جنسی شروع شده، اما برخلاف این تصور، اولین روز آخرین قاعدگی به عنوان تاریخ شروع بارداری در نظر گرفته می‌شه. اسپرم تا ۵-۴ روز پس از مقاربت فعالیت خودش رو از دست نمی‌ده و تخمک می‌تونه ۲۴ ساعت فعال بمونه. از آنجایی که نمی‌شه به طور واضح تعیین کرد که تاریخ بارداری در روز مقاربت اتفاق افتاده یا بعد از آن، اولین روز قاعدگی قبلی یک برنامه محاسبه بارداری قابل اعتماد و استاندارده که تاریخ بارداری رو مشخص می‌کنه.

محاسبه بارداری طبق نظر اساتید چگونه باید انجام شود؟

به گفته اساتید، هنگام محاسبه سن بارداری،۱ ماه به عنوان ۲۸ روز محاسبه می‌شه، اما به طور معمول دوره ۱ ماه، ۴ هفته و ۳ روز رو شامل می‌شه. نکته مهم اینه که محاسبه هفته‌ها دقیق‌تر از محاسبه ماه‌های بارداریه. در دوران بارداری، تمام فرآیندها در طول هفته‌ها پیشرفت می‌کنن. مادران باردار نیز باید محاسبه سن بارداری خود رو به صورت هفتگی انجام بِدن.

بارداری

محاسبه سن بارداری با شمارش هفته‌ها چقدر قابل اعتماده؟

محاسبه سن بارداری بر اساس هفته یک روش استاندارد محاسبه بوده که در سراسر جهان پذیرفته شده. با توجه به اینکه محاسبه سن بارداری در هفته‌ها به جای ماه‌ها قابل اعتمادتره، محاسبه بارداری بر اساس هفته، دقیق‌ترین تاریخ رو به مادران باردار می‌ده.

چگونه می‌توان حاملگی رو در بی‌نظمی‌ قاعدگی محاسبه کرد؟

برای خانم‌هایی که دوره‌های قاعدگی منظمی‌ دارن، روش محاسبه سن بارداری بر اساس آخرین قاعدگی بهترین نتیجه رو می‌ده. با این حال، این روش ممکنه برای زنانی که عادت ماهانه آنها منظم نیست، چندان درست نباشه. برای این کار، لازمه با یک پزشک در مورد تاریخ زایمان صحبت کنین. اندازه‌گیری رحم و کنترل اولیه اولتراسوند روش‌های مفیدی هستن. در حالی که اندازه رحم می‌تونه اطلاعاتی در مورد مرحله بارداری بده، وضعیت جنین در هنگام سونوگرافی قابل مشاهده بوده و بر این اساس تاریخ تولد نوزاد تعیین می‌شه. علاوه بر این، شنیدن ضربان قلب کودک برای اولین بار و احساس اولین نشانه‌های زندگی نیز سرنخ‌هایی در مورد تاریخ زایمان به شما میده.

Check Also

مسئولیت پذیری بچه ها

چگونه فرزندی منظم و مسئولیت پذیر داشته باشیم؟

مهارت‌هایی برای زندگی: چگونه می‌توانید به کودکان خود مسئولیت پذیری و مهارت‌های زندگی ارزشمندی آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *